تبلیغات
گودرز صادقی (Goudarz Sadeghi)
     
   
به وب سایت شخصی دکتر گودرز صادقی هشجین خوش آمدید      امروز 
آرشیو موضوعی
 
پیوندها
خط خطی ها
دکتر کیمیا ملکی
پرتال جامع موبایل
دکتر کاظم کوهی
انجمن وبلاگ نویسان اردبیل
اسامی و ساختمان داروها
بهمن نامه
مؤسسه رؤیای دانش
دانشگاه تهران
دانشگاه ارومیه
دانشگاه اوترخت هلند
برادرم - وحید صادقی
خواهرم - فاطمه صادقی
خواهرم - زهرا صادقی
هیاهوی خاموش
 
امكانات
 
کارگاه آموزشی – فراگیری آداب مریض شدن و مریض داری برای ایرانیان

 چند خاطره

اول- روزی از موضوعی گلایه ای بردم به محضر استاد و همکار گرانقدری به نام دکتر علیرضا صفاریان (عضو هیأت علمی دانشکده خودمان و رئیس اسبق دفتر مجلس شورا). ایشان نکته ای گفت که هیچوقت فراموش نخواهم کرد: چه کسی ما را تربیت کرده است؟ آیا ما یک واحد درسی برای برخورد با دوست، فرزند یا همسر در جایی گذرانده ایم؟ معلمین رفتار ما کسانی بودند کم سوادتر از ما... دایی، خاله، عمو،.... ما نه رفتار اجتماعی، نه رفتار جنسی، نه رفتار... را از هیچ منبع درستی نیاموخته ایم.

دوم- در زمان تحصیلم در خارج از کشور با مردی استرالیایی مواجه شدم که از بیماری بدخیمی رنج میبرد و بر اساس نظر پزشکان معالجش حداکثر تا دو سال میتوانست زنده بماند. آمده بود اروپا تا بگردد و تصمیم گرفته بود پس اندازش را صرف سفر و دیدن دنیای زیبای اطرافش در قاره های مختلف بگذراند.

سوم- در انگلستان مواجه شدم با یک خانم 45 ساله مبتلا به بیماری ام اس که زمینگیرش کرده بود و همواره روی صندلی چرخداری که به حالت تختخواب هم در میآمد زندگی میکرد. آدم تحصیل کرده ای بود. تنها داروهای توصیه شده توسط پزشک مورد اعتمادش را مصرف میکرد. روی همان صندلی چرخدار در بعضی فعالیتهای سازمانهای غیردولتی از جمله انجمن بیماران ام اس در انگلستان شرکت و از تجارب خودش برای بهره گیری سایر بیماران سخنرانی میکرد. او را در سال 1375 یعنی 14 سال پیش دیدم. اگر زنده است برایش شادکامی (و نه الزاماً سلامت) و اگر مرده است علو درجات و نیک نامی مسئلت دارم.

 

روش برخورد ایرانی با بیمار و بیماری

اول- بیماری آنی نیست که پزشکان میگویند. حتماً دلیل دیگری دارد. اینکه میگویند بیماری مربوط به مغز و نخاع است اشتباه است، احتمالاً ناشی از کمخونی و ضعف است... اگر جگر بخوری بهتر میشوی.

دوم- دکترها که چیزی بلد نیستند که... اینقدر باید عوضشان کنی تا آخر به همان نتیجه ای برسند که خودت رسیده ای. دکتر خوب دکتری است که موافق با نظرات بیمار و اطرافیانش باشد.

سوم- تا میتوانی دیگران را متهم کن بخصوص همسر بیمار را. احتمالاً مشقتهایی را متوجه اش کرده اند که منجر به بیماری شده و بنابراین مستحق هر گونه برخوردی هستند.

چهارم- تا دینار آخر دارائیت را خرج کن. تو باید بهبود پیدا کنی. از انرژی درمانی مهندس "ایکس" تا نبات درمانی حاجی "ایگرگ" و هومئوپاتی دخترهای ترشیده ای که قرار بوده پزشک بشوند ولی حقشان را خورده اند گرفته تا مکاشفه آسید "زد" در روستای قانقاریای علیا امتحان کن... حتماً جواب میگیری. ضمناً علف درمانی اوستا غلام هم حرف ندارد...

پنجم- در کارهای خصوصی بیمار دخالت کنید. راه نشانش بدهید تا بتواند حقش را از دیگران بگیرد.

ششم- مرتب به بیمار سر بزنید. بالاخره او هم بهبود پیدا نکند حداقل خودتان روزی یک پرتقال اضافی میخورید که برای سلامتتان مفید است. در منزل بیمار مرتب در مورد بیماری اش صحبت کنید. هیچ بحث دیگری راه نینازید تا حواس مریض به چیزهای دیگر منحرف نشود.

هفتم- برای نشان دادن میزان انساندوستی خود هر از گاهی چشمهایتان را پر از اشک کنید و وقتی بیمار هم تحت تأثیر قرار گرفت محکم بغلش کنید و شانه هایتان را بلرزانید.

هشتم- اگر بیمار مرد هر جا که نشستید آه عمیق بکشید و بگویید: مرحوم راحت شد.

 

و حالا جدیتر، سوای شوخی: توصیه هایی به خود بیمار

اول- شما تنها بیمار روی زمین نیستید. همین پرستاری که از شما مراقبت میکند از یکی دو تا بیماری رنج میبرد. بعضی از بیماران جسمی به بیماریشان اعتراف میکنند ولی اکثر بیماران روحی نه فقط اعتراف نمیکنند که خودشان را از بقیه سالمتر میدانند. پس نگران نباشید، دنیا پر از بیمار جسمی و روانی است.

دوم- چه بیمار باشید چه نباشید بالاخره خواهید مرد. اگر این بیماری را هم به سلامت پشت سر بگذارید باز هم خواهید مرد. میدانم که دوست دارید دیرتر بمیرید ولی باور کنید مرگ در صد سالگی هم به همین میزانی که الان برایتان وحشتناک است وحشتناک خواهد بود. پس در اینکه خواهید مرد شک نکنید ولی شاید از کسی که برایتان دل میسوزاند بیشتر عمر بکنید.

سوم- درست است که بیمار هستید ولی بخشهایی از جسم و روح شما هنوز سالم است. اگر نمیتوانید ببینید میشنوید و اگر نمیتوانید بشنوید میبینید. اگر نمیتوانید قدم بزنید میتوانید مطالعه کنید و تلویزیون تماشا کنید. بالاخره از 5 حس اصلی و دهها غریزه و احساسی که دارید یک چند تایی هستند که میتوانید از آنها بهره ببرید و از بعضی چیزها در زندگی لذت ببرید. پس حالا که از بعضی چیزها محروم هستید خودتان را از چیزهای باقیمانده دیگر محروم نکنید.

چهارم- یک دکتر معتمد برای خودتان پیدا کنید و خودتان را در آسمان به خدا و در زمین به او بسپارید. حتی اگر میخواهید به متخصصین دیگر مراجعه کنید از او بخواهید تصمیم بگیرد و شما را به کسی که صلاح میداند معرفی کند. اجازه ندهید باجناقتان تصمیم بگیرد... شما اگر یک ماشین هم باشید بهتر است یک نفر راننده داشته باشید نه اینکه هر روز یکنفر و بعضی وقتها هم همزمان دو نفر شما را برانند! یک نفر راننده متوسط الحال بهتر از دو راننده همزمان هستند که یکی دنده عوض میکند و دیگری فرمان را به دست دارد.

پنجم- زیاد ناله نکنید. یک مدت دیگران برایتان دل میسوزانند فقط برای راضی کردن شما و گرنه دلشان آنقدرها هم نمیسوزد. برعکس، اگر زیاد اهل جزع و فزع باشید بعد از یک مدت کوتاه یواش یواش اطرافتان خالی میشود. درست است که ناله کمی از فشار شما را برطرف میکند ولی شما را از یک آدم دوست داشتنی به یک آدم خسته کننده تبدیل میکند.

ششم- از پزشکتان بپرسید صادقانه به شما بگوید چند مدت میتوانید در این وضعیت به زندگی خود ادامه دهید. بگویید که برنامه هایی دارید که میخواهید در این مدت انجام دهید. با مرگ نابهنگام خود باعث عقب افتادن عروسی این و آن نشوید. بعد مثل یک آدم درست و حسابی برای تفریح، دیدارها، مهمانی پیش از مرگ، عروسی بموقع بچه ها، تعیین تکلیف املاک بدون سند و نظایر آن برنامه بریزید.

و سرانجام – نکته آخر: در اسرع وقت پاسووردهای اکانتها و رمز کارتهای بانک و نظایر آن را جایی یادداشت و به شریک زندگیتان بدهید تا اگر فوت کردید بردن شما به قبرستان تا احصاء وراثت به عقب نیفتد! و ضمناً به دوستانتان در اقصی نقاط جهان پیغام فرستاده شود که اینقدر برایتان ایمیلهای بدون جواب نفرستند... آخه ناسلامتی شما مرده اید

خب بیماران عزیز، اگر هنوز زنده اید شادکام باشید و اگر مرده اید خدا رحمتتان کند. در هر حال سعی کنید مثبت فکر کنید و زندگی را اینقدر سخت نگیرید.

 

و این هم توصیه هایی جدی به اطرافیان بیمار:

اول- اعصاب بیمار را با خیرخواهیهای بیمورد و آه و افسوس خودتان خورد نکنید.

دوم- اگر هم پزشک هستید فقط در حیطه تخصص خودتان نظر بدهید. اگر هم پزشک نیستید اصلاً در روند درمان بیمار تداخل نکنید. اگر هم همه فن حریف هستید فکر به سر کچل خودتان بکنید.

سوم- بیمار شما هنوز زنده است. بگذارید از زندگی خودش لذت ببرد. با او مثل مرده رفتار نکنید اگر چه حتی روش برخورد با مرده ها را هم بلد نیستید.

چهارم- اگر خیلی دلسوز هستید اوقات فراغت بیمار را با حضور مفید خودتان پر کنید. برایش غذا بپزید. با او تلویزیون تماشا کنید. برایش کتاب بخوانید.

پنجم- با ملاقاتهای بیمورد و بیش از حد خود بیمار و خانواده او را عذاب ندهید. آنها مسئول پذیرایی از شما نیستند که دم به ساعت بر سرشان خراب بشوید.

ششم- با فیلسوف مآبی راههای آلترناتیو و پرهزینه را برای بیمار باز نکنید. اگر فکر میکنید با انرژی درمانی یا ملاقات با فلان آدم مقدس و مسافرت به فلان آبگرم بهبودی در حال بیمار ایجاد میشود، قبلاً هزینه اش را خودتان تأمین و بیمار را همراهی کنید. بگذارید بستگان درجه اول هم یک نفسی تازه کنند.

هفتم- بیمار حیوان آزمایشگاهی نیست که او را از این دکتر به آن دکتر بکشانید. او وقت زیادی برای زندگی ندارد، پس وقتش را در مطبها و کلینیکهای متعدد هدر ندهید.

پنجشنبه 11 شهریور 1389 | نظرات()
مطالب گذشته

دامپروری در خدمت استکبار جهانی - نوشته: گودرز صادقی
گلستان سعدی: بهترین هدیه ای که امسال گرفته ام ==== نوشته: گودرز صادقی
خاطره مجازی: من و صدام حسین در کوچه های بغداد === نوشته: گودرز صادقی
پفیوزی به نام "علص" - نوشته گودرز صادقی
مردان فاسد - زنان فاسد ، نوشته: گودرز صادقی
به یاد دکتر مجید خدابخش، استاندار راستگو و تمام وقت اردبیل - نوشته گودرز صادقی
ما ایرانی های دلال – نوشته گودرز صادقی
شجاعت در اعتراف – نوشته گودرز صادقی
هشتاد و شش هزار و چهار صد ثانیه به یاد دکتر عیسی ثمری
آگهی بازرگانی: دوره یک ساله آمادگی دانشگاه و زبان انگلیسی در هلند
درگذشت یکی از بهترین دوستان
زن برنارد و شوهر گلنار - نوشته گودرز صادقی
پیامی از یک دوست
بد دردی است تنهایی در پیری - نوشته گودرز صادقی
جایگاه ویژه احترام در مثلث پایداری رابطه - نوشته گودرز صادقی
یک تابلو به یاد ماندنی
سخنان کوتاه از گودرز صادقی - بخش اول
بازگشت دوباره به وبلاگ نویسی
مصاحبه منتشر نشده: جامعه ای که در آن دانشمندان شجاعت ابراز عقیده نداشته باشند محکوم به نابودی است.
تو را سوگند به روزهای با هم بودن

کلیه حقوق این سایت متعلق به گودرز صادقی هشجین می باشد
طراحی: www.Yaghoubi.ir
 

آرشیو ماهانه
شهریور 1397
مرداد 1397
تیر 1397
خرداد 1397
دی 1392
اسفند 1389
بهمن 1389
آذر 1389
آبان 1389
مهر 1389
 
نظر سنجی
+ تو کیستی؟
-
-
-
-
-
 
پیوندهای روزانه
فقط عکس طبیعت
تحصیل در دانشگاه نلسون ماندلا
یکسال تحصیل در هلند = اجازه اقامت
کلمات فارسی در زبان انگلیسی
مخزن المعارف و اللطائف
اسلام در افسانه های مردم ایغور

همه پیوندهای روزانه
 
تبلیغات

 

 

 

 
کارگاه,آموزشی,–,فراگیری,آداب,مریض,شدن,و,مریض,داری,ب,ایرانیان,