تبلیغات
گودرز صادقی (Goudarz Sadeghi)
     
   
به وب سایت شخصی دکتر گودرز صادقی هشجین خوش آمدید      امروز 
آرشیو موضوعی
 
پیوندها
دانشگاه تهران
دانشگاه اوترخت هلند
 
امكانات
 
جایگاه ویژه احترام در مثلث پایداری رابطه - نوشته گودرز صادقی
موضوع مطلب : اجتماعیات  ،
روانشناسان معتقدند که برای پایداری یک رابطه بین فردی (اعم از رابطه زناشویی، شراکت اقتصادی و نظایر آن) سه چیز باید بین دو نفر وجود داشته باشد: اول – عشق و علاقه، دوم – اعتماد بین طرفین و سوم – احترام متقابل. حال میپردازیم به توضیح در باره تک تک این موارد:

عشق و علاقه: اگر دو نفر که با هم کار یا زندگی میکنند همدیگر را دوست داشته باشند در موقع خطر با گذشت و فداکاری بسیاری از مشکلات را میتوانند حل کنند. عشق باعث تحکیم روابط از جمله رابطه خانوادگی میشود. با این حال، حتی اگر دو نفر عاشق و شیفته یکدیگر نباشند میتوانند در کنار همدیگر سالها کار یا زندگی کنند. اگر چه ممکن است ضرر و زیانی از این راه عاید دو طرف بشود ولی بعید است که به یک فاجعه بزرگ منجر بشود. کسانی هستند که سالها زیر یک سقف با هم زندگی میکنند و تمام اموراتشان روبراه است الا عشق و علاقه که آن را هم با مدارا و به خاطر مصالح طرفین به نحوی پوشش میدهند.


اعتماد و اطمینان: اعتماد بین دو طرف نیز طبیعتا کار یا زندگی را راحتتر میکند و بسیاری از نگرانیها و دغدغه ها را از بین میبرد. همینکه یک طرف بداند که از طرف مقابل ضربه نخواهد خورد برای ادامه مسیر کفایت میکند. با این حال، با وجود عدم اعتماد هم میتوان ادامه داد. مثلا دو نفر شریک تجاری میتوانند حسابدار و حسابرس معتمدی داشته باشند که هر دو طرف را در درست بودن معاملات مطمئن سازد. نصب دوربین در ادارات و تجارتخانه ها، کنترل کردن ورودی و خروجی کالا، بازرسی های سرزده و امثال آن خود بسیاری از شک و تردیدها را برطرف میسازند.


احترام متقابل: و اما احترام... طبیعتا یک امر ضروری است و تفاوتی که با دو مورد دیگر دارد این است که بدون احترام نمیتوان تعامل پایداری با طرف مقابل داشت. اگر دو نفر همدیگر را دوست داشته باشند و از پاکی و صداقت طرف مقابل هم مطمئن باشند ولی احترام یکدیگر را نگه ندارند قطعا آن رابطه محکوم به شکست خواهد بود. این امر در زندگی شخصی بسیار مهم است. در ایران اگر زن و شوهری با یکدیگر دعوا و مرافعه داشته باشند عقلا در وساطت و نصیحت آنها خواهند گفت که: دعوا نمک زندگی است! نمیدانم چرا در کشورهای پیشرفته از این نمک استفاده نمیشود! خشونت کلامی یا فیزیکی کجایش خوب است و کدام مکتب روانشناسی یا آیین مذهبی آن را در رابطه بین افراد تجویز میکند؟ در محیط کار هم این احترام از ضروریات است. اگر دو نفر شریک به همدیگر عشق بورزند و کاملا به یکدیگر اعتماد داشته باشند ولی صبح خود را در تجارتخانه با فحاشی آغاز کنند این رابطه تا کی میتواند ادامه داشته باشد؟ هکذا در محیط اداری و مدیریتی... اگر قرار باشد طرفین احترام یکدیگر را نگه ندارند و خشونت، بددهنی، نیش و کنایه، حالگیری و توهین را نشانه انقلابیگری (!)،  صراحت لهجه، صداقت و عدم چاپلوسی بدانند چه نوع احساسی را در طرف مقابل ایجاد میکنند؟ واقعیت این است که اگر چاپلوسی بد باشد بی ادبی قطعا بدتر است. شاید از هر ده نفر سه نفر از چاپلوسی دیگران رضایت داشته باشند ولی حتی یک نفر هم نمیتواند یک فرد بی ادب را بتابد. بی ادبی و بی احترامی نشانه اختلالات روانشناختی و شخصیتی و درجه ای از شخصیت ضد اجتماعی فرد است و شدیدا به رابطه اش با دیگران لطمه وارد میکند. اگر قرار باشد یک مدیر ارشد در تیم همکاران خود خالص سازی انجام دهد به نظر من قدم اول حذف افراد مبتلا به اختلال خشونت کلامی است، یعنی کسانی که احترام افراد هم سطح، بالادست و پایین دست خود را نگه نمیدارند. با این اقدام، بخش اعظم انرژی منفی از مجموعه برداشته شده، بقیه کارها روانتر پیش خواهند رفت.
چهارشنبه 16 خرداد 1397 | نظرات()
مطالب گذشته

من، گودرز، 25 سال دارم! نوشته: گودرز صادقی
مجموعه داستانک های زنان ویرانگر - داستانک 1: یک زن، پنج مرد، پنج سکه بهار آزادی
مردم از کجا می آورند و میخورند؟! ... نوشته گودرز صادقی
فایل های مربوط به درس عملیات فارماکولوژی
فایل های مربوط به اسلایدهای درس فارماکولوژی دامپزشکی 2
فایل های مربوط به اسلایدهای درس فارماکولوژی دامپزشکی 1 - سیستم اعصاب
فایل های مربوط به درس اخلاق دامپزشکی - بخش تدریس شده توسط صادقی
ما مردان فلک زده ایرانی - نوشته گودرز صادقی
نفهمیدن بهتر از کج فهمیدن است! نوشته: گودرز صادقی
امان از این روزها! شعر نو. سروده گودرز صادقی
مردان خدا و واسطه های خیر را دریابیم! نوشته گودرز صادقی
کاهش وزن بدون دارو، بدون دمنوش، بدون ورزش، بدون رژیم غذایی
سندرم (نشانگان) خود علی پنداری - نوشته گودرز صادقی
بیمه های بین المللی ویژه دانشگاهیان عازم خارج
شبهه ها و شیطنت ها - نوشته گودرز صادقی
پرچم دامپزشک ها از پرچم پزشک ها بالاتر است! نوشته: گودرز صادقی
دامپروری در خدمت استکبار جهانی - نوشته: گودرز صادقی
گلستان سعدی: بهترین هدیه ای که امسال گرفته ام ==== نوشته: گودرز صادقی
خاطره مجازی: من و صدام حسین در کوچه های بغداد === نوشته: گودرز صادقی
پفیوزی به نام "علص" - نوشته گودرز صادقی

کلیه حقوق این سایت متعلق به گودرز صادقی هشجین می باشد
طراحی: www.Yaghoubi.ir
 

آرشیو ماهانه
تیر 1398
خرداد 1398
اردیبهشت 1398
اسفند 1397
دی 1397
آذر 1397
آبان 1397
مهر 1397
شهریور 1397
مرداد 1397
 
نظر سنجی
+ کدامیک را بیشتر از همه دوست دارید؟
-
-
-
-
-
-
-
 
پیوندهای روزانه
فقط عکس طبیعت
تحصیل در دانشگاه نلسون ماندلا
یکسال تحصیل در هلند = اجازه اقامت
کلمات فارسی در زبان انگلیسی
مخزن المعارف و اللطائف
اسلام در افسانه های مردم ایغور

همه پیوندهای روزانه
 
تبلیغات

 

 

 

 
جایگاه,ویژه,احترام,مثلث,پایداری,رابطه,نوشته,گودرز,صادقی,