دریچه ای برای گفتگو و مشارکت برای ایرانی آباد و آزاد


Admin Logo
themebox Logo
نویسنده :گودرز صادقی
تاریخ:جمعه 22 تیر 1397-04:21 ب.ظ

شجاعت در اعتراف – نوشته گودرز صادقی

دوستی میگفت: من اعتراف معتقدین مسیحی در برابر کشیش ها را یک کار احمقانه و غیرضروری میپنداشتم ولی بعدها با خودم فکر کردم و به این نتیجه رسیدم که اعتراف نشان دهنده وقوف فرد به خطاهای خویش است و این اولین گام برای تغییر است. ما زمانی میتوانیم خودمان را تغییر بدهیم که به اشتباهات خودمان واقف باشیم و اعتراف در حقیقت یک نوع شجاعت است.

ما هم در فرهنگ دینی خودمان چنین چیزی داریم. محاسبه و مراقبه کاری از این دست است با این تفاوت که فرد در برابر خداوند اعتراف میکند و از خودش حساب میکشد. البته اعتراف در برابر بنده خدا کاری مخاطره آمیز است چرا که خطاپوشی مختص خداوند است و معلوم نیست که کشیش تا چه حد از نظر خطاپوشی خداگونه باشد.

در دنیای جدید، روان درمانگری نوعی اعتراف محسوب میشود. فردی که به روان درمانگر مراجعه میکند موقعی میتواند موفق باشد که با او صادق باشد و سفره دلش را برای او باز کند. با او درد دل میکند و زوایای پنهان زندگی اش را برای او توضیح میدهد. روان درمانگر، در مقابل، چیزی از خودش نمیگوید و در حقیقت اعترافات مراجعه کننده یک اقدام یکطرفه است. بخاطر اعترافاتش پول هم پرداخت میکند و خودش را در مسیر اصلاح قرار میدهد.

ما در محیط کار و زندگی خود گاهی گرفتار افرادی هستیم که خود را بری از اشتباه میدانند و حتی ناکامیهای خود را نیز به دیگران نسبت میدهند. بعضی از این افراد دچار اختلال شخصیتی از نوع اختلال مرزی هستند. اینان افرادی هستند که برای دیگران وظایف بزرگی قایل هستند در حالی که خود را طرف طلبکار هر تعاملی فرض میکنند. استفاده از چنین اشخاصی در مدیریتها به ویژه آنهایی که با افراد زیادی رو در رو میشوند، موجب اذیت و آزار همکاران و مراجعین میشود. در زندگی هم، اینگونه افراد متخصص ایجاد عذاب وجدان در اعضای خانواده هستند. به راحتی آنها را متهم میکنند و نقش بازجو را در زندگی بازی میکنند.

از افرادی که متوجه اشتباهاتشان نمیشوند باید دوری کرد. کسی را که تصمیم گرفته است خودش را تغییر ندهد نمیتوان تغییر داد. اجتناب از مواجهه با این اشخاص منجر به ذخیره کردن انرژی ما برای مواجهه با اتفاقاتی است که میتوانیم در آنها نقش ایفا کنیم.
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

نوع مطلب : اجتماعیات شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic