دریچه ای برای گفتگو و مشارکت برای ایرانی آباد و آزاد


Admin Logo
themebox Logo
نویسنده :گودرز صادقی
تاریخ:پنجشنبه 18 مرداد 1397-02:48 ب.ظ

ما ایرانی های دلال – نوشته گودرز صادقی

در یک سفرنامه که اسمش یادم نیست و متعلق به یک اروپایی در زمان صفویه بود خوانده بودم که: ایرانی ها مردمی تنبل هستند و از کار سخت گریزانند. آنها دوست دارند کالایی را از کسی به قیمتی بگیرند و مدتی نگه دارند و مبلغی بر آن بیافزایند و به نفر بعدی بفروشند. این دلال صفتی ظاهرا پیشینه دیرینه ای نزد ما دارد و در مقاطعی اوج میگیرد.

سال 84 که از ریاست دانشگاه ارومیه استعفا دادم و به دانشگاه تهران منتقل شدم، آقای مهندس جمشید انصاری (معاون فعلی رییس جمهور و استاندار وقت آذربایجان غربی) از من پرسید: تهران به جز تدریس چه کاری خواهی کرد؟ گفتم: یک موسسه اعزام دانشجو دایر کرده ام و در وقت خارج از موظف اداری در آنجا مشغول خواهم بود. لبخندی زد و به کنایه گفت: احسنت! آخر و عاقبت همه ایرانیها بالاخره دلالی است... بگذریم که به من برخورد و کار خودم را دلالی نمیدانستم ولی صحبت ایشان تایید گفته های همان سیاح اروپایی بود که در بالا ذکر شد.

این روزها بازار سکه و ارز داغ است و ملت همیشه در صحنه ما لحظه به لحظه مشغول پیگیری امور آن است. یکی دلارهایش را از زیر بالش در میآورد تا بفروشد و آن دیگری چند سکه در جیب در خیابان فردوسی قیمت سکه را مظنه میکند تا ببیند به چه کسی بفروشد. یکی ناراحت است که چرا سکه هایش را هفته قبل نفروخته و به جای آن که خوشحال باشد که بالاخره به دو برابر قیمت خرید میفروشد ناراحت است که چرا به سه برابر قیمت خرید نفروخته است. کارمند بازنشسته ای اعصابش خراب است که چرا با اندوخته اش یک آپارتمان قول نامه ای خریده و دلار نخریده است و همکارش ناراحت است که چرا پول بازنشستگی اش را به بانکی سپرده است که سالانه 20 درصد سود بدهد... خلاصه... همه ناراحتند. یک عده به خاطر ضرری که کرده اند، عده ای به خاطر سود کمی که کرده اند، عده ای به خاطر اینکه اصلا بموقع نجنبیده اند، عده ای به خاطر اینکه چیزی نداشته اند که در این بازار مکاره وارد شوند.

بدترین ما آنهایی هستند که آرزو میکنند قیمت دلار به 25 هزار تومان برسد تا به نان و نوایی برسند و دلارهایشان را بفروشند. آنها میدانند که دلار 25 هزار تومانی یعنی جنگ، یعنی تحریم بیش از حد، یعنی بدبختی، یعنی... ولی برایشان مهم نیست. مهم این است که به نان و نوایی برسند. دنیای ما و آخرت ما یعنی دلالی و دیگر هیچ!
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

نوع مطلب : اجتماعیات شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic