تبلیغات
گودرز صادقی (Goudarz Sadeghi)
     
   
به وب سایت شخصی دکتر گودرز صادقی هشجین خوش آمدید      امروز 
آرشیو موضوعی
 
پیوندها
دانشگاه تهران
دانشگاه اوترخت هلند
 
امكانات
 
خاطره مجازی: من و صدام حسین در کوچه های بغداد === نوشته: گودرز صادقی
موضوع مطلب : عبرت ها  ، اجتماعیات  ،

وقتی تلویزیون صحنه بردن صدام حسین به پای چوبه دار را نشان داد، علیرغم همه کینه های فروخفته ای که از او بخاطر جنایاتش داشتم، دلم بدجوری به حالش سوخت. طنابی بر دور گردن داشت که بیش از حد مورد نیاز ضخیم بود. اصلا نفهمیدم چه ضرورتی به آن طناب به آن کلفتی وجود داشت. قطره اشکی بر چشمهایم جاری شد و با خودم فکر کردم: او میتوانست مرد خوبی باشد، با ملتش مهربانی کند، با مخالفینش سر میز مذاکره بنشیند. میتوانست پنجره ها را باز کند تا هوای تازه ای روح ملت خسته عراق را نوازش دهد... ولی نکرد... ای کاش... ای کاش، مادرش هرگز او را نزاده بود! در هنگام مجازات، آدمها هر چه زورگوتر و قویتر بوده باشند، قابل ترحم تر هستند.

یک شب در خواب صدام را دیدم، با همان لباس و قیافه ژولیده ای که موقع بیرون آوردن از مخفیگاهش داشت. از خرابه ای بیرون آمد. نگاهی به من کرد و گفت: "برادر (!) صادقی، من 300 دلار در این خرابه مخفی کرده بودم ولی هر چه میگردم، پیدایش نمیکنم. اگر زحمتی نیست، 100 دلار به من دستی بده، نیاز دارم. دستم بدجوری خالی است، جبران میکنم"! من 100 دلار به او دادم و رفت. سپس، وارد خرابه شدم و گشتم و 300 دلار صدام را پیدا کردم. بقیه خواب آن شبم به جستجوی او در کوچه های بغداد گذشت تا 200 دلار مابه التفاوت را به او پس بدهم. از رهگذرها میپرسیدم: "ببخشید، برادر (!) صدام را ندیدید؟ کار واجب با او دارم"! و بالاخره بدون این که پیدایش کنم، از خواب بیدار شدم.

 

دیکتاتورها قابل ترحم هستند. دورانی را در استرس و مخفیکاری و اعمال قدرت میگذرانند و اگر در همان حال نمیرند، بقیه عمر را در بدترین شرایط به سر میبرند و وقتی هم که مردند، ننگ ابدی را نصیب خودشان و خانواده و دوستانشان میکنند. بد بودن خیلی سخت است. انسان خطاکار یک عمر باید دروغ بگوید و بعد تلاش کند دروغهایش را با یکدیگر تطبیق بدهد و جلو تناقضات آنها را بگیرد. انسان خطاکار یک عمر با وجدانش کلنجار میرود و علاوه بر درگیری با دیگران، همیشه با خودش درگیر است. متوجه عقده ها و کمبودهای خودش میشود و به کسانی که به حق محبوب مردم هستند حسادت میکند. دائم در حال نقشه کشیدن برای توجیه خطاهای خود و درست جلوه دادن عملکرد ظالمانه اش به سر میبرد. اگر به سرای دیگر اعتقاد داشته باشد، نگران جهنمی است که در انتظارش نشسته است. بد بودن خیلی سخت است.

 

خوب بودن، در مقابل، بسیار آسان است. ره سپردن در صراط مستقیم مانند دوچرخه سواری در یک بلوار زیبا و هموار است: یک رکاب که بزنی، دهها متر به پیش میروی و بیشتر از این که خسته بشوی، از راهی که میروی لذت میبری. در صراط مستقیم، یک رکاب با توست و خداوند چرخها را بیشتر از آن که تو انرژی مصرف کرده ای، میگرداند. در مقابل، کسانی که به راه خطا میروند به کسانی شباهت دارند که در سنگلاخ بیابان و فراز و نشیب تپه های ناهموار بر دوچرخه شکسته ای سوار هستند. وسیله ای که در اختیارشان است نه تنها کمکی نمیکند، بلکه وبال گردن است و تو باید علاوه بر وزن خود، باری اضافه را نیز بر دوش بکشی.

 

خوشا به سعادت خوبان، که ترس و اضطراب در آنان راهی ندارد و بدا به حال خطاکاران، که زندگیشان در سختی و مشقت درونی و روحی تباه میشود.

 

اگر آدم درستکار و مخلصی دیدید، از درستکاری و اخلاصش تعجب نکنید. او به همان سادگی که خدا خلقش کرده باقی مانده و نیازی به صرف انرژی فراوان برای اثبات خودش ندارد. برعکس، اگر آدم خطاکار و خبیثی دیدید، تعجب کنید از این که چه اهتمامی به خرج داده است تا از وجود ساده و بی آلایش انسانی اش، موجودی بسازد که هیچ شباهتی به ذات واقعی انسان ندارد.

دوشنبه 12 شهریور 1397 | نظرات()
مطالب گذشته

من، گودرز، 25 سال دارم! نوشته: گودرز صادقی
مجموعه داستانک های زنان ویرانگر - داستانک 1: یک زن، پنج مرد، پنج سکه بهار آزادی
مردم از کجا می آورند و میخورند؟! ... نوشته گودرز صادقی
فایل های مربوط به درس عملیات فارماکولوژی
فایل های مربوط به اسلایدهای درس فارماکولوژی دامپزشکی 2
فایل های مربوط به اسلایدهای درس فارماکولوژی دامپزشکی 1 - سیستم اعصاب
فایل های مربوط به درس اخلاق دامپزشکی - بخش تدریس شده توسط صادقی
ما مردان فلک زده ایرانی - نوشته گودرز صادقی
نفهمیدن بهتر از کج فهمیدن است! نوشته: گودرز صادقی
امان از این روزها! شعر نو. سروده گودرز صادقی
مردان خدا و واسطه های خیر را دریابیم! نوشته گودرز صادقی
کاهش وزن بدون دارو، بدون دمنوش، بدون ورزش، بدون رژیم غذایی
سندرم (نشانگان) خود علی پنداری - نوشته گودرز صادقی
بیمه های بین المللی ویژه دانشگاهیان عازم خارج
شبهه ها و شیطنت ها - نوشته گودرز صادقی
پرچم دامپزشک ها از پرچم پزشک ها بالاتر است! نوشته: گودرز صادقی
دامپروری در خدمت استکبار جهانی - نوشته: گودرز صادقی
گلستان سعدی: بهترین هدیه ای که امسال گرفته ام ==== نوشته: گودرز صادقی
خاطره مجازی: من و صدام حسین در کوچه های بغداد === نوشته: گودرز صادقی
پفیوزی به نام "علص" - نوشته گودرز صادقی

کلیه حقوق این سایت متعلق به گودرز صادقی هشجین می باشد
طراحی: www.Yaghoubi.ir
 

آرشیو ماهانه
تیر 1398
خرداد 1398
اردیبهشت 1398
اسفند 1397
دی 1397
آذر 1397
آبان 1397
مهر 1397
شهریور 1397
مرداد 1397
 
نظر سنجی
+ کدامیک را بیشتر از همه دوست دارید؟
-
-
-
-
-
-
-
 
پیوندهای روزانه
فقط عکس طبیعت
تحصیل در دانشگاه نلسون ماندلا
یکسال تحصیل در هلند = اجازه اقامت
کلمات فارسی در زبان انگلیسی
مخزن المعارف و اللطائف
اسلام در افسانه های مردم ایغور

همه پیوندهای روزانه
 
تبلیغات

 

 

 

 
خاطره,مجازی,و,صدام,حسین,کوچه,های,بغداد,نوشته,گودرز,صادقی,