Prof. Dr. Goudarz Sadeghi-Hashjin       E-Mail: info@gsadeghi.ir      Communications: PO Box 173, Tehran 14195, Iran      Phone: +98 (21) 440 30 410      Fax: +98 (21) 89 773 779  
   
به وب سایت شخصی دکتر گودرز صادقی خوش آمدید                                                                                                                                                                             امروز 
منوی اصلی
 
 
پرچم دامپزشک ها از پرچم پزشک ها بالاتر است! نوشته: گودرز صادقی
اول: پیش یک متخصص گوش و حلق و بینی در اردبیل رفته بودم. شنیده بودم که به صورت گروهی (!) معاینه میکنند و واقعا وضع به همین روال بود. همزمان چهار مریض در داخل مطب! اعتراض کردم و به منشی گفتم که تا زمانی که بقیه خارج نشده اند از ادب به دور میدانم که وارد بشوم. واقعا آدم احساس بی شخصیتی میکرد که شاهد معاینه دیگران بخصوص خانمها باشد. این موضوع به اردبیل محدود نیست. در تهران هم، پیش متخصص قلب و عروق که رفته بودم همزمان دو مریض با هم رفتیم داخل. یکی پشت پاراوان در حال معاینه و ناله بود و من در این طرف پاراوان در حال دادن شرح حال به دستیار دکتر و معاینات اولیه... و پنجاه نفر در بیرون منتظر. همان پنجاه نفری که سهمشان از یک معاینه استاندارد نیم ساعته تنها دو سه دقیقه بود.

داستان دوم: سالها پیش در ارومیه در ناحیه سینه چپ احساس دردی شدید میکردم که به بازویم میزد. دو سه بار پیش پزشک رفتم و بدون معاینه، نوار قلبی گرفتند و گفتند چیزی نیست! عصبی است! و چند قرص پروپرانولول و ... ولی اتفاق تا مدتها سر جایش بود. در آخرین بار، قرار شد اکو و تست ورزش بشوم تا علت عارضه (!) شناسایی شود. قبل از این تستها، همکار وقت و استاد قبلی ام (آقای دکتر حسین حیات غیبی) که دامپزشک و متخصص فیزیولوژی است مرا به اتاقش برد و روی تخت دراز کشیدم و شروع کرد به معاینه قفسه سینه و فشار بر روی دنده ها و عضلات بین دنده ای و همزمان با آن کنترل کردن وضعیت عضلات صورت من از نظر بروز علایم درد و ارزیابی نقاط دردناک در برابر فشار، تنفس، تنفس طولانی، حبس تنفس و... و آخر سر با قاطعیت گفت که: قلبت سالم است و آزردگی در عضلات بین دنده ای است که نمیدانم چه فشاری روی آنها بوده. باید خودت کشف کنی! بلافاصله قضیه را فهمیدم: یک لپ تاپ قدیمی خیلی سنگین که همیشه روی دوش چپم بود عامل دردزا بود و پس از ترک این عادت، همه چیز روبراه شد. پرچم دامپزشکی بالا بود و مشکل من توسط یک دامپزشک کشف شد!

 

داستان سوم: در کلینیک دامپزشکی یکی از دوستان بودم. مردم حیوانات خانگی از جمله سگ و گربه خود را برای معاینه می آوردند و دوستم تک تک حیوانات را به اسم میشناخت. ابراز احساسات متقابل بین او و سگها جالب بود. یک رابطه عاطفی واقعی وجود داشت. برای بیماران وقت کافی میگذاشت و همزمان دو سگ را به داخل اتاق معاینه نمیبرد (بر خلاف متخصص گوش و حلق و بینی و متخصص قلب و عروق در داستان اول). خوب معاینه میکرد، از چشم و بینی گرفته تا حرکات تنفسی، از رنگ مخاطات تا وضعیت ریزش موها، از گوش کردن به صداهای تنفسی تا لمس قسمتهای مختلف شکم... بعد با ادب به صاحب بیمار میگفت که تشخیص من این است و فعلا نیازی به آزمایش نیست. اگر تا فلان روز بهبودی حاصل نشد باید عکس گرفت یا کشت مدفوع داد یا.... در سایر کلینیک های دامپزشکی در همین ایران خودمان همین وضعیت جاری است و بلانسبت ممکن است کسی آرزو بکند ایکاش حیوان بود تا دامپزشک معاینه اش کند نه انسان که توسط بعضی از پزشکان بی تعهد درمان بشود!

 

داستان چهارم: در گذشته های دور که این همه امکانات آزمایشگاهی نبود پزشکان بزرگی در کشور به اتکا معاینات بالینی تشخیصهای عالمانه زیادی میدادند. آنها مسلط به دانشی به نام سمیولوژی (نشانه شناسی یا بقول قدیمیترها علم العلامات) بودند. رنگ و بوی مدفوع، رنگ و بوی ادرار، ترشحات، نوع و کیفیت و رنگ و بوی استفراغ، دقه کردن قسمتهای مختلف قفسه سینه و شکم، مشاهد مخاطات از جمله مخاطات چشم، تشخیص از دست دادن آب با الاستیسیته پوست، راه رفتن بر روی خط مستقیم و... خود دنیایی از اطلاعات را به آنها میداد و البته هنوز هم در کشورهای پیشرفته پزشکان تشخیص خود را در وحله اول با معاینه بیمار به همین روشها به دست میآورند. آزمایشگاه و عکس و... جنبه تایید تشخیص دارند. اگر بیخود و بیمورد هزینه های آزمایشگاه را بالا ببرند با بیمه ها و سازمانهای نظام پزشکی روبرو خواهند بود که از آنها بخاطر عدم تعهد شاکی خواهند شد.

 

نتیجه: دامپزشکان میهن ما باید به تعهد و اخلاق حرفه ای خودشان افتخار بکنند. آنها هنوز به پول حرام آلوده نشده اند. هنوز در برابر دردهای جامعه بی تفاوت نیستند. دامپزشکان ما در دفاع از حقوق مردم، پاسداری از محیط زیست، رفتار آکادمیک و بینش علمی، مشارکت در حرکتهای اجتماعی و سیاسی و هر آنچه که زیبنده دانشمندان است از بسیاری از اقشار دیگر پیشگامتر هستند. به همین خاطر، در دل مردمی که آنها را میشناسند و طرف حسابشان هستند جای خاص خودشان را دارند... پس:

 

چهاردهم مهرماه، روز دامپزشک، بر دامپزشکانی که منادی مهربانی هستند خجسته باد.

نظر سنجی
+ کدامیک را بیشتر از همه دوست دارید؟
-
-
-
-
-
-
-
 
  
پیوندها
 دانشگاه تهران
 دانشگاه اوترخت هلند
پرچم,دامپزشک,پرچم,پزشک,بالاتر,نوشته,گودرز,صادقی,
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو | Buy Website Traffic