دریچه ای برای گفتگو و مشارکت برای ایرانی آباد و آزاد


Admin Logo
themebox Logo
نویسنده :گودرز صادقی
تاریخ:شنبه 10 خرداد 1399-09:02 ق.ظ

زندگی در کنار هشتاد میلیون "رابرت"

موقعی که در خارج از کشور تحصیل میکردم، گروه آموزشی و پژوهشی ما حدودا 25 نفر عضو هیات علمی، دانشجوی دکترا و پسادکترا، کارشناس و تکنسین داشت. از بین این همه آدم، تنها یک نفر کارشناس به نام رابرت با دیگران متفاوت بود. اول اینکه آدم خیلی شکاک و گوشت تلخی بود. دوم اینکه به سیاست علاقه خاصی داشت و اخبار انتخابات و احزاب را به طور جدی پی میگرفت. سوم این که بورس باز بود و همیشه اخبار اقتصادی شرکتها را پیگیری میکرد و اصطلاحا سهام بازی میکرد. نهایتا این ویژگیها باعث میشد در محیط کارش عملا کارهای دیگری انجام بدهد و نیز افراد احساس صمیمیت با او نکنند. یک بار با طعنه به من گفت: "به کی ایمیل میزنی؟ به یک جاسوس ایرانی دیگر مثل خودت"؟ من به مدیر گروه شکایت کردم و رابرت مجبور شد از من پیش دیگران معذرتخواهی بکند. این را گفتم که بدانید من هم از گزند او در امان نبودم.

اخیرا سهام بازی در کشور ما رونق گرفته است. حتی اقشار محروم روستایی و کهنسالان هم در حال آزادسازی سهام عدالت خود هستند (به روش مستقیم)، نه تنها برای خودشان بلکه برای متوفایان نیز!. گروه گروه در سامانه سجام ثبت نام میکنند. دفاتر پیشخوان پر از افرادی است که برای احراز هویت به آنها مراجعه میکنند. از من در این مورد سوالاتی میپرسند که من جوابش را بلد نیستم چرا که از جمله افراد کمی هستم که اصلا سهام عدالت ندارم، از بورس سر در نمیآورم و به حکم شغل و تخصصی که دارم، علاقه ای هم به این کارها نمیتوانم داشته باشم. خرید و فروش سکه و سهام، احتکار اتومبیل، نگهداری دلار و یورو در پستوی منزل، بورس و سهام بازی و... به حدی زیاد شده است که کشور ما در بین این همه کشور در دنیا به هیچ کجا شباهتی ندارد. انگار همه دستگاههای حاکمیتی دست به دست هم داده اند تا یک ملت با شعور و احساس را به "رابرت" تبدیل کنند.

بله... این بازیها مرا به یاد رابرت انداخت و خاطرات 25 سال قبل من. احساس میکنم در جایی بودم که تحمل یک رابرت در بین آن همه آدم معمولی کار سختی بود و به این فکر میکنم: برای منی که همان یک نفر احساس غریبگی و عدم اطمینان ایجاد میکرد مقدور است در کنار هشتاد میلیون نفر رابرت زندگی کنم؟
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

نوع مطلب : اجتماعیات شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات