دریچه ای برای گفتگو و مشارکت برای ایرانی آباد و آزاد


Admin Logo
themebox Logo
نویسنده :گودرز صادقی
تاریخ:سه شنبه 13 خرداد 1399-10:36 ق.ظ

یک زندگی - میلیون ها انتخاب

زندگی یک پدیده کیفی است. میزان خوشبختی، میزان شادی، میزان موفقیت و امثال آن را نمیتوان متر کرد. همه چیز نسبی است. بالاتر از همه، خوشبختی و شادی و موفقیت و... در عین حال که نمودهای خارجی دارند تا حدود زیادی اموری باطنی هستند و به احساس خود فرد وابسته اند. چه بسا افرادی که در حالی که از بیرون قضاوتی منفی در باره آنها وجود دارد خود را بسیار خوشبخت و شاد و موفق میدانند و باز چه بسا افرادی که از بیرون خوشبخت و شاد و موفق به نظر می آیند ولی در باطن و درون خود پریشان و در هم شکسته اند. چه بسیار افرادی از دسته دوم که آرزو میکنند به جای افراد دسته اول بودند: مهم نیست دیگران چه میگویند و چه میبینند، ایکاش از درون حس خوبی داشتم و ندارم!

در عین حاکمیت نسبیت بر کیفیت زندگی آدمها و در عین عدم امکان سنجش دقیق و کمی شاخصهای خوشبختی و شادی و موفقیت، واقعیت این است که همه ما در طول زندگی در معرض انتخابهای دو دویی (binary) هستیم. یعنی در هر لحظه ما یک چیزی را انتخاب میکنیم یا انتخاب نمیکنیم (انتخاب بین صفر و یک). ما در یک روز ساده کاری میتوانیم ساعت هشت در سر کار باشیم یا نباشیم. میتوانیم با اتوبوس برویم یا با اتوبوس نرویم. میتوانیم ناهار را از منزل ببریم یا از منزل نبریم. میتوانیم اضافه کار بکنیم یا اضافه کار نکنیم... حتی وقتی میوه میخریم میتوانیم سیب قرمز بخریم یا سیب قرمز نخریم. بعنوان مثالهای مهمتر: ممکن است فرد ازدواج بکند یا ازدواج نکند. میتواند با یک فرد خاص ازدواج بکند یا با آن فرد خاص ازدواج نکند... همه چیز انتخاب بین صفر و یک است. به همین سادگی!


نهایتا، زندگی در ساده ترین شکل، حاصل جمع جبری همین انتخابهای دو دویی است. در کنار این جمع ها، هر انتخابی روی انتخابهای دیگر نیز تاثیر میگذارد. مثلا ازدواج با یک فرد غلط میتواند در موفقیت شغلی ما تاثیر بگذارد. انتخاب یک رشته میتواند روی آینده فرزندان ما تاثیر بگذارد. بطور کلی، همه چیز روی همه چیز زندگی ما اثر میگذارد، این تاثیر میتواند خیلی کم (قابل اغماض) و یا بسیار زیاد (معنی دار) باشد ولی نمیتوان از قبول این تاثیرات طفره رفت. در یک بیان اغراق آمیز باید گفت خریدن سیب قرمز ممکن است منجر به مرگ ما در حین عبور از خیابان در اثر تصادف بشود! پس، ساده ترین انتخاب ها هم روی کلیت زندگی ما تاثیرگذار است.


حال باید گفت که همین انتخاب های ساده ولی بیشمار در زندگی ما نهایتا کیفیت زندگی ما را میسازند. این کیفیت حاصل همین انتخابهای کمی خیلی ساده (یعنی دو دویی) است. بکوشیم از همین لحظه در هر انتخابی، حتی ساده، آنچه را که بهتر است انتخاب کنیم: یا این یا آن... صفر یا یک...


شکست های بزرگ در زندگی ما حاصل چند مورد اشتباه در انتخابهای ساده دو دویی هستند و بس.
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

نوع مطلب : اجتماعیات شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات