تبلیغات
گودرز صادقی (Goudarz Sadeghi)
     
   
به وب سایت شخصی دکتر گودرز صادقی هشجین خوش آمدید      امروز 
آرشیو موضوعی
 
پیوندها
خط خطی ها
دکتر کیمیا ملکی
پرتال جامع موبایل
دکتر کاظم کوهی
انجمن وبلاگ نویسان اردبیل
اسامی و ساختمان داروها
بهمن نامه
مؤسسه رؤیای دانش
دانشگاه تهران
دانشگاه ارومیه
دانشگاه اوترخت هلند
برادرم - وحید صادقی
خواهرم - فاطمه صادقی
خواهرم - زهرا صادقی
هیاهوی خاموش
 
امكانات
 
دکتر مصطفی معین، آنگونه که هست
موضوع مطلب : دوستان  ،
 

در تبلیغات انتخاباتی ریاست جمهوری نهم، من با تمام توان و البته با رعایت مقررات و ضوابط به نفع دکتر معین تبلیغات میکردم. دوستان به شوخی میگفتند: "ممکن است رأی نیاورد و تو هم این پستی را که داری از دست بدهی". میگفتم: "اگر مطمئن هم باشم که رأی نمیآورد باز هم همین کار را میکنم، نه یک بار بلکه به دفعات". دکتر معین آدم عجیبی است. تا آنجا که به خودش مربوط است از هر اصولگرایی اصولگراتر است و آنجا که به جامعه و حق الناس مربوط میشود کمتر شخصیت مذهبی را میتوان سراغ داشت که به آزاداندیشی او برسد.

یک بار داشتم در مورد افرادی که چندین انگشتر عقیق در انگشتانشان دارند با وی به طنز صحبت میکردم که ناگهان انگشتر عقیق بزرگی را که من متوجهش نشده بودم در انگشتش به من نشان داد که: "خاصیت دارد... احادیث زیادی در مورد خواص آن هست... از نظر علمی هم شواهدی بر این مدعاها هست...". من دیگر گوش نمیکردم چون از شدت خجالت عرق کردم. موارد دیگری نیز در صحبتهایش سراغ دارم که حاکی از تشرع شدید دکتر معین است. بر عکس، نمونه های زیادی از آزاداندیشی او نیز سراغ دارم. مثلاً، وقتی داشتم کار یکی از همکارانم را در مورد محدود کردن اردوهای مختلط دانشجویان دختر و پسر توجیه میکردم، دکتر معین برآشفت که: "آقا، به ما چه مربوط است، دانشجو بالغ است و خودش میداند چه باید بکند و چه نباید بکند. تا این حد نباید در کار مردم دخالت کرد". باز هم کم آوردم. با خودم فکر کردم: نه به آن اصولگرایی و نه به این اصلاح طلبی!!!

دکتر معین به حکم داشتن پست وزارت علوم چند چیز را به دقت و جدیت پیگیری میکرد:

* اول اینکه حرمت دانشمندان را پاس میداشت و خود در رشته تخصصی اش دانشمند بود و هست. حتی در کوران فعالیتهای اجرائی نیز یک پزشک بود و ساعاتی را در هفته به کار طبابت میپرداخت. از شرکت در کنگره های علمی و انتشار مقاله در مجلات داخلی و خارجی و نیز تألیف کتاب دست برنمیداشت. فردی بود و هست که در میان اهل فن بویژه متخصصین رده و رشته تخصصی اشت مورد تأیید است.

* دوم اینکه به استقلال نهاد علم در جامعه اعتقاد کامل داشت و با درایت و رایزنی گامهای بسیار مهمی در این جهت برداشت. در کار مدیران دانشگاهها دخالت نمیکرد و گزینش رؤسای دانشگاهها را به خود اساتید واگذار نمود. افزایش اختیارات هیأتهای امنای دانشگاهها یادگاری فراموش نشدنی از زمان مسئولیت اوست.

* سوم اینکه تعهد دانشمندان و دانشگاهیان در قبال مسائل مردم و جامعه را نه یک وظیفه جانبی بلکه محور اصلی شخصیت و ماهیت وجودی آنان میدانست. هرگاه در جلسات سخن میگفت آنچنان با شور و حال همکارانش را به احساس مسئولیت میخواند که جمع را سرشار از شور و احساس میکرد. از پیمانی که خداوند با دانشمندان بسته است سخن میگفت و خود عامل به این مهم بود. بعضی از همکاران اشکال کار او را بیش از حد سیاسی بودن میدانستند در حالی که همین، مهمترین نقطه قوت او بود و از غیرت و همت این مرد شریف ناشی میشد.

* چهارم اینکه پاسدار حریم دانشگاه بود و استعفای تاریخی اش از وزارت علوم که پس از حادثه 18 تیر اتفاق افتاد نشان از این پاسداری داشت. او خود را مسئول میدانست و کاری که کرد با استعفای مسئولین در کشورهای مترقی (که در برابر هر حادثه ای در حوزه اختیارات آنها خود رامسئول میدانند) تشابه داشت.

دکتر معین یکی از ذخایر ارزشمند میهن ماست. اینگونه مردان که در کوران حوادث آبدیده شده، خوب و بد را تجربه کرده، به اشکالات و ایرادات واقف گردیده، دل را به جز نجات میهن به چیز دیگری نسپرده اند زیاد نیستند. حال که آنان که باید قدر بدانند، نمیدانند، باشد که این مکتوب موجز یادی از یک یادآور انقلابی باشد. در دوران قدرت همه میتوانند بر گرد شیرینی وجود چنین انسانهایی حلقه زنند. جوانمردی آن است که به گاه فراموشی، جواهر را از بدل باز شناسند و بازشناسانند.

دوشنبه 1 آذر 1389 | نظرات()
مطالب گذشته

دامپروری در خدمت استکبار جهانی - نوشته: گودرز صادقی
گلستان سعدی: بهترین هدیه ای که امسال گرفته ام ==== نوشته: گودرز صادقی
خاطره مجازی: من و صدام حسین در کوچه های بغداد === نوشته: گودرز صادقی
پفیوزی به نام "علص" - نوشته گودرز صادقی
مردان فاسد - زنان فاسد ، نوشته: گودرز صادقی
به یاد دکتر مجید خدابخش، استاندار راستگو و تمام وقت اردبیل - نوشته گودرز صادقی
ما ایرانی های دلال – نوشته گودرز صادقی
شجاعت در اعتراف – نوشته گودرز صادقی
هشتاد و شش هزار و چهار صد ثانیه به یاد دکتر عیسی ثمری
آگهی بازرگانی: دوره یک ساله آمادگی دانشگاه و زبان انگلیسی در هلند
درگذشت یکی از بهترین دوستان
زن برنارد و شوهر گلنار - نوشته گودرز صادقی
پیامی از یک دوست
بد دردی است تنهایی در پیری - نوشته گودرز صادقی
جایگاه ویژه احترام در مثلث پایداری رابطه - نوشته گودرز صادقی
یک تابلو به یاد ماندنی
سخنان کوتاه از گودرز صادقی - بخش اول
بازگشت دوباره به وبلاگ نویسی
مصاحبه منتشر نشده: جامعه ای که در آن دانشمندان شجاعت ابراز عقیده نداشته باشند محکوم به نابودی است.
تو را سوگند به روزهای با هم بودن

کلیه حقوق این سایت متعلق به گودرز صادقی هشجین می باشد
طراحی: www.Yaghoubi.ir
 

آرشیو ماهانه
شهریور 1397
مرداد 1397
تیر 1397
خرداد 1397
دی 1392
اسفند 1389
بهمن 1389
آذر 1389
آبان 1389
مهر 1389
 
نظر سنجی
+ تو کیستی؟
-
-
-
-
-
 
پیوندهای روزانه
فقط عکس طبیعت
تحصیل در دانشگاه نلسون ماندلا
یکسال تحصیل در هلند = اجازه اقامت
کلمات فارسی در زبان انگلیسی
مخزن المعارف و اللطائف
اسلام در افسانه های مردم ایغور

همه پیوندهای روزانه
 
تبلیغات

 

 

 

 
دکتر,مصطفی,معین،,آنگونه,هست,